Cesta do Peru: 11 vecí, ktoré treba vedieť skôr, ako tam pôjdete
Peru je jedna z mojich najobľúbenejších krajín Južnej Ameriky (nerozhodne s Argentínou by som povedala ). Je doslova rajom pre každý druh cestovateľa.
Či už chcete vidieť divokú prírodu v Amazónii, robiť túry v Andách, surfovať v Pacifiku, učiť sa španielsky, jesť niektoré z najlepších jedál na zemi, túlať sa po koloniálnych mestách alebo vidieť historické ruiny, Peru má všetko.
V skutočnosti ten najväčší problém, ktorý v Peru, pravdepodobne, budete mať je ten, že aby ste to všetko videli, museli by ste tam stráviť celý jeden život. Ale! Určite môžete vidieť veľa, keď viete ako na to. A jediný spôsob, ako čo najlepšie využiť čas strávený v Peru, je starostlivo naplánovať cestu, najmä ak máte krátky časový rámec.
Kedy je najlepší čas navštíviť Peru
Odpoveď na otázku, kedy navštíviť Peru, nie je jednoznačná. Peru je obrovská krajina a zahŕňa 3 hlavné klimatické zóny a niekoľko mikrozón. O klimatických pásmach v peru a najlepšom čase, by sa dal napísať samostatný článok, ale v skratke, dôležité je vedieť, či chcete svoj čas stráviť na pobreží, v Andách alebo uprostred Amazónie. Samozrejme, treba zobrať do úvahy, že časy, keď sú v danej oblasti najlepšie klimatické podmienky, budú sprevádzať najväčšie davy ľudí. Možne ale radi urobíte kompromisy, pokiaľ ide o počasie, výmenou za menej ľudí okolo vás. Voľba, ako sa hovorí, je na vás… Celkovo si myslím, že najlepšia je sezóna turistiku je v období sucha, teda od mája do septembra. To isté platí pre Amazóniu. Ale napríklad Machu Picchu je od decembra do marca oveľa zelenšie a krajšie, ako v inom ročnom období.
Koľko času na návštevu Peru
Tak toto je ďalšia veľmi otvorená otázka! Tu asi veľmi nepomôžem, lebo pravda je taká, že strávte v Peru toľko času, koľko je pre vás možné. Ja osobne som strávila v Peru niekoľko mesiacov a stále som nevidela všetko to, čo by som chcela.
Na tak obrovskej ploche je toľko, čo stojí zato preskúmať, že ak máte málo času, skutočne sa musíte veľmi obmedziť.
Ak máte, povedzme, štrnásť dní, potom by bolo rozumné sústrediť svoje objavovanie len na určité časti krajiny, aby ste zo svojho poznávania mali čo najlepší zážitok. A čo nestihnete …, ale veď sa vždy môžete vrátiť neskôr! Ja by som odporučila usadiť sa v Arequipe alebo Cuscu a ich okolí, kde naraz zažijete históriu, turistiku, jedlo a živú kultúru.
Čo si do Peru zbaliť
A samozrejme, čo si zbaliť do Peru, bude závisieť od miesta pobytu v oblasti, kam idete a na ako dlho.
Vo všeobecnosti však budete potrebovať teplé vrstvené oblečenie a aktívne oblečenie do hôr; tenké, rýchloschnúce vrstvy do džungle; plážovú výbavu na pláž a klasické oblečenie do miest a na pobrežie.
Viac sa môžete dočítať v mojom príspevku Čo si zbaliť do Peru? Ide o praktické rady a kontrolný zoznam vecí, pripravený na základ mojich niekoľko mesačných skúseností cestovania po Peru s batohom na chrbte.
Cesta do Peru: ako sa tam dostať
A keď ste sa už zbalili, je samozrejme čas dostať sa do Peru!
Ak cestujete z inej časti Južnej Ameriky – najmä z Brazílie, Ekvádoru alebo Bolívie – potom je ľahké a jednoduché prejsť po súši do Peru autobusom.
V prípade ale, ak z týchto krajín letíte, alebo letíte z väčšej diaľky, priletíte na medzinárodné letisko v hlavnom meste Peru, do Limy. Takže nemáte veľmi na výber a začať musíte tu. Buď teda začnete svoje objavovanie práve z tohto mesta, alebo sa presuniete letecky do Cusca, Arequipy či Amazónie a začnete svoje objavovanie odtiaľ.
Bez ohľadu na to, ako do krajiny prídete, vždy budete potrebovať do pasu vstupnú pečiatku, pre občanov SR je bez poplatku a oprávňuje na pobyt nepretržite 90 dní.
Ako cestovať po Peru
Keďže Peru je skutočne obrovská krajina, asi vás bude zaujímať, ako sa v rámci Peru pohybovať.
Vnútroštátne lety sú jednou z možností, najmä na veľké vzdialenosti v tejto krajine. Rýchle, pohodlné a niekedy lacné, …. ale všetko s mierou a treba myslieť aj na uhlíkovú stopu. Ak by ste teda radšej zvolili ekologickejšiu možnosť, autobusy sú tou správnou cestou. Diaľkové autobusy v Peru sú veľmi bežné, cenovo dostupné a veľmi pohodlné, vďaka čomu sú podľa môjho názoru tou najlepšou voľbou.
Na veľmi dlhé vzdialenosti medzi veľkými mestami v Peru tieto autobusy premávajú cez noc, čo znamená, že sa môžete pokúsiť oddýchnuť si a na druhý deň doraziť do cieľa čerství.
Cestovný vankúšik a maska na spanie vám určite urobia dobrú službu.
Kam v Peru
A teraz sa dostávame k veľmi dôležitému rozhodnutiu o tom, kam v Peru ísť.
Ako som už spomínala, kam sa v tejto krajine vyberiete, bude závisieť od toho, koľko času máte na túto krajinu. Vo všeobecnosti má väčšina cestujúcich tendenciu zasiahnuť hlavné mesto Lima a odtiaľ cestovať na juh do destinácií ako Paracas, Huacachina, Arequipa, Jazero Titicaca a Cusco.
Takto si dokážete pozrieť tie najzvučnejšie miesta, vrátane Machu Picchu, a niektorí dokážu stihnúť aj výlet do džungle.
Pre tých však, ktorí sa chcú dostať mimo vychodených ciest, by som namiesto toho navrhla vydať sa na sever od Limy. Huaraz a neďaleký národný park Huascaran ponúkajú jedny z najlepších andských peších túr a jedny z najkrajších túr na svete vôbec. Destinácie v okolí, ako je Cajamarca a zrúcaniny Kuelap dokonca navštívi ešte menej ľudí a budete mať tak možnosť vychutnať si skutočne autentickú atmosféru.
Tichomorské pobrežie severne od Limy je plné surferov, no zvyčajne sú to len tí, ktorí sú buď zarytí fanúšikovia alebo cestujú z Ekvádoru.
Celkovo vzaté, sever Peru poskytuje z hľadiska cestovného ruchu nenápadnejšiu a kľudnejšiu atmosféru, ak o to, samozrejme, máte záujem.
Top miesta a túry
Je určite pravda, že počas svojho pobytu v tejto krajine budete chcieť podniknúť nejaké výlety a túry (áno, aj tie by ste mali absolvovať, lebo sú úžasné).
Základom je vedieť, kedy a aké výlety podniknúť, aby ste to neprehnali.
Je to tiež o tom, aby ste vedeli, kedy na výlet musíte ísť v rámci organizovanej skupiny, inak neuvidíte alebo nenavštívite niektoré úžasné miesta.
Bežné organizované výlety v Peru zahŕňajú tie na Machu Picchu a Rainbow Mountain, ako aj ďalšie túry okolo Cusca a Huarazu, ako je napríklad túra na Choquequirao.
Tie ponúkajú sprievodcov, ktorí vám poskytnú množstvo miestnych informácií, ako aj dopravný prostriedok, ktorý môže skutočne pomôcť pri pokusoch dostať sa na odľahlé miesta v Andách.
Výlety a zájazdy, ktoré vás zavedú do kaňonu Colca, sú tiež veľmi obľúbené.
Bezpečnosť
Peru je jedna z najbezpečnejších krajín, v ktorej som kedy bola. Cestovanie po Peru je veľmi bezpečné. Podľa mojich skúseností určite. Po Peru som cestovala sama, ako „solo female traveller“, po celý čas som sa cítila v Peru bezpečne, vrátane cestovania nočnými autobusmi a potuliek po mestách či opustenými plážami. Vo veľkých turistických mestách, ako sú Cusco či Arequipa, som si užívala večerné prechádzky po zotmení a cítili som sa bezpečne. Peru je na turistov zvyknuté, takže cestovanie solo či v skupine, alebo organizovane, nie je žiadny problém.
Turistická polícia vo veľkých mestách tiež zvyšuje pocit bezpečia a robí veľa pre to, aby obmedzila množstvo drobných krádeží a prípadných výtržností, ak náhodou.
Cesty sú v tejto krajine dobré, čo je skvelé, lebo v iných častiach sveta dokáže byť aj taký presun autobusom na dlhé vzdialenosti poriadne bláznivý.
Navyše, nadmorská výška Ánd obmedzuje mnohé tropické choroby… len si dávajte pozor na silné UV žiarenie a majte pripravený opaľovací krém s vysokým faktorom!
Politické nepokoje môžu byť niekedy problémom v Peru, ale nie sú zamerané na turistov a najpravdepodobnejším dopadom pre vás je meškanie vášho spoju.
Jazyk
Národným jazykom v Peru je španielčina a určite sa oplatí ovládať aspoň základy, ak si chcete užiť cestovanie v tejto krajine na maximum.
Zatiaľ, čo mnohí z tých, ktorí v tejto krajine pracujú v turistickom priemysle, budú hovoriť po anglicky, iní miestni nie, a vďaka interakcii so širokým prierezom peruánskych ľudí si výrazne spestríte svoj pobyt.
Preto vám odporúčam, aby ste sa pred príchodom do Peru naučili aspoň trošku španielčinu – Duolingo je na to skvelá aplikácia. Inak jazykové kurzy môžete absolvovať aj vtedy, keď už ste v krajine, pričom školy španielčiny sú zriadené takmer všade.
Okrem úradného jazyka sa v Peru hovorí aj niekoľkými domorodými jazykmi, z ktorých najbežnejším je kečuánčina.
Mena
V Peru sa platí peruánskom Sol, alebo skôr Nový Sol – národná mena.
1 sol má hodnotu približne 0,25 € , a teda 4 sol by bolo 1 €.
Pomocou zahraničnej karty Mastercard alebo Visa môžete jednoducho vyberať peniaze z bankomatov v Peru. Bankomaty či zmenárne sa však nachádzajú len vo väčších mestách a cez sviatky či víkend sú zatvorené. Väčšina bankomatov v Peru vám neúčtuje žiadny poplatok, ale vaša banka môže, takže si to vždy skontrolujte. Kartou môžete platiť aj vo väčšine veľkých reštaurácií a ubytovateľov v Peru, ako aj v supermarketoch. Nezabudnite, že malé obchody, trhy, penzióny, vstupné atď. môžu prijímať iba hotovosť, takže vždy noste nejakú so sebou.
Jedlo
Peru je rajom pre gurmánov a obrovskou kulinárskou destináciou.
Vďaka rozmanitosti ich podnebia tu rastie rozmanité množstvo plodov a toto bohatstvo sa dostáva do ich vynikajúceho jedla. Od pouličného občerstvenia a čerstvých štiav miešaných na miestnych trhoch až po gurmánske, najlepšie hodnotené reštaurácie, Peru sa môže pochváliť všetkým! Snažte sa preto ochutnať čo najviac